Altea / Spanien

”Debut-tur” til Altea/Calpe i Spanien.

 

Den danske Tour de France-vinder, Jonas Vingegaard blev ”opdaget” som bjergrytter i foråret 2018, ved at han slog alle de professionelles rekorder på bjerget, Coll de Rates i nærheden af Altea – se her: https://www.feltet.dk/nyheder/ung_dansk_talent_slaar_profferne_paa_bjergtest/

Vil du også prøve dette berømte testbjerg, så ta’ med Dan Frost Cycling i uge 40/2023 til området ved Calpe, hvor mange af de professionelle cykelhold afholder deres træningslejre i løbet af året.

Vi skal bo på det cykelryttervenlige hotel, CAP NEGRET i byen Altea, som ligger ca. 1 times kørsel fra lufthavnen i Alicante.

Afrejsen foregår fra Kastrup Lufthavn søndag den 1. oktober kl. 06:05 med direkte SAS-fly til Alicante, så du allerede om eftermiddagen er ude i den dejlige spanske sol på ”rammen”.

På hotellet har du fuldpension, så det er faktisk kun dine drikkevarer, du behøver at betale i løbet af ugen.

Hotellet, som ligger direkte i strandkanten, byder også på en lækker cykelopbevaringskælder med vaskefaciliteter, både til din cykel og dit tøj efter træningen.

Du har mulighed for hele 7 træningsdage på denne uge (inklusive ankomstdagen) og Dan Frost Cycling stiller vores veloplagte guider til rådighed for dig - med en opdeling af gæsterne i flere grupper alt efter tempo og længde på turene i løbet af ugen.

”Følgebilen” er som på alle vores øvrige ture at finde et sted ude på ruten, hvis vi skulle komme i akutte problemer undervejs.

Også på denne tur lyder vores motto: Ud sammen – hjem sammen.

Når alle er hjemme på hotellet ved poolen og stranden fra dagens cykelture, er der som regel tid til socialt samvær, en øl eller sodavand samt ”røverhistorier” fra dagens store præstationer, begivenheder og oplevelser.

Som sædvanligt afleverer du din cykel 3-4 dage før afrejsen og vi sørger for at den på betrykkende vis bliver pakket og kørt til Altea i vores kassebil.

Efter hjemrejsen, som er søndag den 8. oktober kl. 10:15 fra Alicante direkte til Kastrup Lufthavn med SAS, kan du igen afhente din cykel et par dage senere ved Ballerup Super Arena eller hos Børkop Cykler.

PRIS:  8.995,- kr.

INKLUSIV:

  • Direkte fly t/r med SAS (Katrup-Alicante)
  • Bus transfer Alicante lufthavn/Hotel Cap Negret t/r
  • 7 nætter på Hotel Cap Negret **** med fuldpension i delt dobbeltværelse
  • Cykeltransport København/Altea t/r
  • Fantastiske Dan Frost Cycling guider med ud på ruten
  • ”Følgebil” på ruten med oplagt og hjælpsom chauffør
  • Lille Dan Frost Cycling rygpose til ekstra tøj på ruten
  • Links til cykelruter
  • Socialt samvær og sikkert en god historie fra ”gamle cykeldage” af Dan Frost 😊

 

Hvis du ønsker enkeltværelse (begrænset antal) er merprisen 2.500,- kr.

Fakta
Rejse Altea/Calpe
Lufthavn Kastrup
Pris kr. 8995,-
Uge 40
Sværhedsgrad
Distance 600 km
Højdemeter 9000 meter
Tilmelding Tilmeld dig venteliste
Ekstra Fakta

Rejseplan 2023:

Søndag den 1. oktober fra Kastrup kl. 06:05 direkte til Alicante

Søndag den 8. oktober fra Alicante kl. 10:15 direkte til Kastrup

 

Deltager uden cykeltransport kr. 8.595,-

Tillæg for eneværelse for hele ugen kr. 2.500,- (begrænset antal)

Hotellet

Vi bor på det dejlige 4-stjernet Hotel CAP NEGRET i den lille hyggelige by, Altea ca. 50 km fra Alicante lufthavn. Hotellet byder på skønne værelser, en dejlig madbuffet, direkte adgang til stranden og med et stort udendørs pool-område.

Hotellet har ydermere en dejlig cykelkælder med vaskemuligheder til både din cykel og dit tøj.

Se mere om vores hotel her:

https://en.hotelcapnegret.es/photos/

Cyklen

Din racer-cykel vil blive kørt til/fra Altea i kassebil.

Cyklen skal afleveres ca. 4 dage før afrejse - og du skal blot tage pedalerne af (cyklen skal ikke skilles yderligere ad)

Mere om dette i info-brevet, som alle tilmeldte gæster vil modtage ca. 6-8 uger før afrejsen.

Hvorfor Altea?

Mange af de professionelle cykelhold afholder i løbet af vinteren deres træningslejre i området ved Calpe og Altea, så både lokaltrafikken og hotellerne er "gearet" til at vi kommer på besøg med vores cykler.

Området har både bakker, bjerge, flade veje og ikke mindst dejligt vejr.

Der vil på denne tur være veloplagte guider til at få gæsterne godt igennem alle ugens etaper.

INKLUSIV:

  • Direkte fly t/r med SAS (Katrup-Alicante)
  • Bus transfer Alicante lufthavn/Hotel Cap Negret t/r
  • 7 nætter på Hotel Cap Negret **** med fuldpension i delt dobbeltværelse
  • Cykeltransport København/Altea t/r
  • Fantastiske Dan Frost Cycling guider med ud på ruten
  • ”Følgebil” på ruten med oplagt og hjælpsom chauffør
  • Lille Dan Frost Cycling rygpose til ekstra tøj på ruten
  • Links til cykelruter
  • Socialt samvær og sikkert en god historie fra ”gamle cykeldage” af Dan Frost 😊

IKKE INKLUDERET: TURISTSKAT OG DRIKKEVARER

EKSTRA INFO:

På denne tur vil der naturligvis være ruter til de hurtige ryttere, men turen egner sig også godt til dig, der måske ikke er så rutineret. Da vi  bor på samme hotel hele ugen, vil du én af dagene evt. kunne tage en "hviledag" (læs: trilletur) så du kan holde hele ugen...

TRÆNING:

Jeg anbefaler, at du kører ca. 2.500 km (fra 1. januar) for så har du overskud og kan nyde ruterne bedst muligt.